| Ksawerów |
Adres: ulica Puławska 113b
Data budowy: 1782-1786 / 1964
Architekt: Dominik Merlini
Styl architektoniczny: klasycyzm
Nazwa Królikarnia pochodzi jeszcze z czasów saskich. Na tym terenie znajdował się zwierzyniec, w którym polowano na króliki. Pałac w stylu klasycystycznym wzniesiono u szczytu skarpy wiślanej w latach 1782-1786 według projektu Dominika Merliniego. Merlini wzorował się na słynnej renesansowej rezydencji Villa Rotonda koło Vicenzy zaprojektowanej przez Andreo Palladio. W 1794 r w czasie insurekcji kościuszkowskiej rezydował tu Tadeusz Kościuszko.
Pierwszym właścicielem pałacu buł szambelan królewski Karol de Thomatis. W 1816 przeszedł na własność Radziwiłłów. W 1849 r. posiadłość kupił Pusłowski. W 1879 r. w pałacu wybuchł pożar, który częściowo zniszczył budowlę. Odbudowa przeprowadzona przez Pusłowskich była tak pieczołowita, że dziś określana jest mianem pionierskiego dokonania w dziejach polskiego konserwatorstwa. Pracami restauratorskimi kierował wówczas Józef Huss.
W czasie II wojny światowej pałac został całkowicie zniszczony, odbudowano go dopiero w 1964 z przeznaczeniem na Muzeum Xawerego Dunikowskiego. Na terenie parku znajdują się klasycystyczne pawilony oraz rzeźby.
Więcej informacji o pałacu i zwiedzaniu na stronie Muzeum.
Zygmunt Vogel - Widok Królikarni od strony wjazdu (1791)
Gabinet Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego
| Inne obiekty w tej kategorii: | |




















